elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Czwartek 18.04.2024

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W 2018 roku szkoła realizowała „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.   Program dotyczył wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych.  Szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej w wysokości 15 tysięcy zł (w tym 3 tysiące zł wkładu własnego gminy). Zakupy książek były konsultowane z uczniami, rodzicami i nauczycielami. Zasięgaliśmy ich opinii, wykorzystując do tego ankiety, głosowanie czy bezpośrednie rozmowy z uczniami nt. wzbogacenia szkolnego księgozbioru. Wszyscy chętnie wskazywali według nich ciekawe, warte przeczytania książki.

Dzięki programowi księgozbiór szkolnej biblioteki wzbogacił się o 552 egzemplarze. Były to przede wszystkim nowości czytelnicze z beletrystyki, pozycje z nowego kanonu lektur w szkole podstawowej czy książki popularnonaukowe. Oprócz pozycji o tradycyjnej formie książki zakupiono także audiobooki i e-booki.

W związku z przystąpieniem do programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 szkoła podjęła wiele różnorodnych działań promujących czytelnictwo wśród uczniów:

·        Konkursy czytelnicze, wystawki i gazetki poświęcone książkom, plebiscyt na najciekawszą książkę w klasach 1 – 3, Kiermasz Taniej Książki.

·        Cała szkoła czyta dzieciom - Przez cały rok szkolny organizowano czytanie książek dzieciom przez: starszych uczniów, rodziców, pracowników szkoły i nauczycieli.

·        Jak nie czytam, jak czytam - cała szkoła 8 czerwca 2018 r. wzięła udział w ogólnopolskiej akcji polegającej na wspólnym czytaniu w jednym czasie wybranych książek.

·        Ciekawa książka na zimowe wieczory i na wakacje - Uczniowie przedstawiali na lekcjach ciekawe pozycje książkowe. Polecali je innym do przeczytania. Organizowali wystawki ciekawych książek. Wykonywali plakaty.

·        Akcja "Noc w szkole" polegająca na wspólnym przez uczniów czytaniu lektury. Nocne odwiedziny w bibliotece szkolnej. Zapoznanie się z nowościami zakupionymi w ramach programu.

·        Z książką przez życie - Uczniowie przedstawiali na lekcjach swoje ulubione książki, czytali najciekawsze fragmenty, zachęcali innych do sięgnięcia po tę właśnie książkę. Dzieci z klas I-III przedstawiały swoim rówieśnikom przygotowane inscenizacje lektur i wierszy.

Dzięki realizacji programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 szkolna biblioteka wzbogaciła i uaktualniła swój księgozbiór, co wpłynęło na większą ilość wypożyczeń wśród uczniów. Oni też są zadowoleni i czują się dowartościowani, że mogli współuczestniczyć w realizacji programu.

Informację wytworzył: Piotr Kozaryn

Data wytworzenia informacji: 1 lipca 2020 r.

Informacje o artykule

Podmiot udostępniający: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 im. Obrońców Warszawy w Bystrzycy Kłodzkiej
Odpowiadający za treść: Barbara Kujawiak
Wprowadził informację: Barbara Kujawiak